W jaki sposób szykownie ozdobić stół – ciekawe przykłady serwetek

Piękne i szykowne meble to nie wszystko – podając posiłki warto zadbać o ładną serwetę lub obrus. Ciekawe ozdoby do stołu spełniają dwojaką funkcję: ochraniają stół przed zabrudzeniami (szczególnie uciążliwymi, kiedy mebel jest wykonany z drewna) oraz charakteryzują się wysokimi walorami dekoracyjnymi.

Nie od dziś powszechnie wiadomo, że styl podawania napojów oraz deserów jest kluczowy przy przyjmowaniu gości – wytworne nakrycie stołu jest bynajmniej niezbędne podczas takich uroczystości, jak przykładowo Wielkanoc, wesele bądź imieniny. Każdy posiłek znacznie lepiej smakuje, jeśli jest on podany w szykownej oprawie.

Śliczne obrusy i narzuty doskonale wyglądają na komodzie, stoliku kawowym , jak również kuchennym stole, a w dwudziestym pierwszym wieku można je znaleźć w najrozmaitszych stylach i wariantach kolorystycznych. Najbardziej znane sztuki, wychodzące spod rąk dizajnerów , jak również zawodowych rzemieślników, wyróżniają się szczególnym, unikatowym pięknem i prawdziwą precyzją.

Spośród ich rodzajów bez wątpienia każdy może odnaleźć coś najlepszego dla siebie – od klasycznych i wysoce ponadczasowych białych obrusów aż po tematyczne nakrycie stołu (czyli na przykład wielkanocne). Nie brakuje również interesujących rozwiązań dla miłośników nowoczesnych, awangardowych i przydatnych pokojów – bardzo doceniane są bambusowe maty do podawania azjatyckich potraw , jak również obrusy w abstrakcyjne desenie.

nakryty stół

Autor: LAURASTAR
Źródło: LAURASTAR

Ładne wyroby z tkanin od dawna były bardzo popularne i tak jest także do dziś. Takie materiały, jak delikatne koronkowe serwetki na stół , jak również obrusy były niegdyś plecione ręcznie, zaś ich wykonywanie stanowiło bardzo popularne rzemiosło; do chwili obecnej niektóre regiony posiadają swe własne, wyjątkowe wzory.

Małe serwetki i plecionki wykonane z myślą o wielbicielach kawy oraz do podawania deserów najczęściej są niewielkie, ozdobne , a także zrobione z białej bądź kolorowej koronki bądź eleganckiego drukowanego papieru. Papierowe serwetki (wizytówka internetowa – więcej info) warto niekiedy, aby uzyskać korzystniejszy efekt dekoracyjny, ułożyć w kunsztowny sposób – można je poznać przykładowo zgłębiając techniki origami.

Organizując przyjęcie nie należy zapominać o pięknych naczyniach, dobrze we wspólnym designie lub chociaż kolorystyce. Warto brać pod uwagę, że dobrej jakości nakrycie stołu teraz czasem można kupić w niezwykle atrakcyjnych cenach – popularne sklepy oferujące dekoracje oraz inne wyposażenie do domu posiadają niebywale szeroki wybór takich przedmiotów.

Niesamowite serwetki, obrusy , a także wykwintne szklanki mogą pełnić funkcję stylowej ozdoby w licznych pomieszczeniach – specjalnie klasycznych, uniwersalnych lub w stylu retro.