Ubiór na Komunię

Ubrania na pierwszą komunię

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Nasze społeczeństwo stanowią w znacznej większości wierzący katolicy, którzy od dekad nie zapominają o narodowych obrządkach i odpowiednim wychowaniu najmłodszych w szacunku do katolickiej religii i szanowaniu jej wymogów. Dlatego, chociaż pojawia się coraz więcej osób, co nie przepadają za kościołem, jego zakazami oraz dość częstą hipokryzją księży, pilnują, żeby nowo narodzone dzieciaki były w odpowiednim momencie ochrzczone, w wieku ośmiu lat poddał się pierwszej komunii świętej, a przed zakończeniem osiemnastu lat podeszły do bierzmowania.

Zwłaszcza Komunia jest obrządkiem, który wnosi wiele w życiu młodej osoby i mocno związuje go z wiarą katolicką. Jest to święto, które, jak inne święta silnie zakorzenione w naszej kulturze, choćby stare, dobre, huczne polskie wesele i ślub młodych ludzi, stanowi szczególny dzień nie tylko dla samego młodego osobnika, ale również jego najbliższych. Dziecko po raz pierwszy w życiu udaje się do spowiedzi i odbywa się pierwsza komunia – pierwszy raz przyjmuje najświętszy sakrament, po czym oczekuje się od niego spełniania tych obrządków regularnie i pozostali tradycyjni ludzie niezwykle radośnie ustosunkowują się do informacji, że chłopiec czy też dziewczynka dołącza do ich licznej zbiorowości.

Nie dziwi zatem, że na popularności rytuału i jego ważności, które przywiązują do niego katolicy, wyrósł dobrze działający rynek. Wielu dzieciom w porze pierwszej komunii towarzyszą najbliżsi z rodziny, którzy nie tylko cieszą się z jego sakramentu, ale również przekazują mu podarunki: pieniądze, elektronikę, liczni prezentują młodym chłopakom quady, kosztowne telefony. Prawdziwe żniwa na tym święcie zgarniają także firmy, które sprzedają stroje komunijne, drobne przedmioty religijne: różańce, medaliki, książeczki z modlitwami, dla dziewczynek wianki komunijne. Można wymieniać jeszcze więcej i myśleć, czy tego pokroju sakrament jest wciąż przede wszystkim obrzędem religijnym czy raczej pretekstem do fetowania i pokazania się wśród innych kosztownością podarunków, uczty i siłą więzów krwi. Tak czy siak związek z religią powoduje, że jeszcze wiele lat ludzie wciąż będą bawić się w ten wyjątkowy dzień w życiu swoich podopiecznych.