Święta Bożego Narodzenia i związane z nimi zwyczaje

Gwiazdka wielu ludziom kojarzy się z kupowaniem i otrzymywaniem upominków i z innymi miłymi zwyczajami. Dla większej części osób okres świąteczny jest bardzo miły i wytęskniony. Niezależnie od wyznania w większości miejsc na świecie jest to czas, spędzany w grupie rodziny i przyjaciół. Związany jest on także z odpoczynkiem, bowiem święta są czasem wolnym od pracy.

Wigilia

Autor: Los Angeles County Arboretum
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczaje związane z tymi świętami są zróżnicowane między innymi w zależności od zamieszkiwanego terenu.

Jeżeli zafrapowała Cię prezentowana tematyka, bez wahania kliknij ten link – to opracowanie (https://prokad.com.pl/drzwi/stolarka-stalowa-przeciwpozarowa/) zapewne też okaże się warte Twojego zainteresowania.

W ostatnich latach święta uległy silnej komercjalizacji, przez co utraciły w pewnym stopniu swoją tradycyjność. Jest jednak parę zwyczajów, które w Polsce wciąż są praktykowane niezależnie od rozszerzającej się mody z Zachodu. Zalicza się do nich przykładowo wspólne śpiewanie kolęd, a także wybieranie się na pasterkę.

Wysyłanie kartek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedawno najczęściej składane były przy użyciu kartek pocztowych – tutaj więcej szczegółów. Kartki tego rodzaju są bogato dekorowane i utrzymane w stylu wiążącym się z Bożym Narodzeniem. W pewnym okresie pojawiły się nawet kartki z pozytywką, które po otworzeniu odgrywały kolędę. Na chwilę obecną tradycja wysyłania pocztówek niestety zanika na rzecz banalnych życzeń przesyłanych sms-ami lub przez Internet. W Polsce jednak wciąż kultywowana jest tradycja składania sobie życzeń podczas dzielenia się opłatkiem podczas wigilii. Ma się wówczas okazję, by powiedzieć kilka miłych słów na przykład dawno niewidzianym członkom rodziny. Zdarza się również, że w trakcie kolacji wigilijnej pokłóceni ludzi godzą się ze sobą.
Boże Narodzenie

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Święty Mikołaj mikołaj do domu i upominki choinkowe

Dużej liczbie osób, zwłaszcza dzieciom, w związku ze świętami na myśl przychodzą głównie prezenty pod choinką. Tradycja ta również zakorzeniona jest w Polsce. Podarunki dawane sobie na święta nie zawsze muszą być bardzo kosztowne, wielu ludzi na przykład bardzo ceni sobie te wykonane własnoręcznie. W większości rodzin najwięcej podarunków otrzymują dzieci, które to także na święta oczekują z największą niecierpliwością. Nawet, jeżeli podarunki są tylko symboliczne, zawsze cieszą obdarowywanych ludzi.