Realia pracy księgowego

Czasy nie są łatwe i bardzo niełatwo znaleźć pracę. Ludzie po studiach zaczynają się rozglądać za pracą która zapewni zatrudnienie przez najbliższe lata. Czy takim właśnie zawodem jest księgowy? W artykule przybliżymy dobre i złe strony takiego wyboru zawodowego.

Pieniądze

Autor: hisks
Źródło: http://www.sxc.hu

– Po pierwsze trzeba mieć cierpliwość do liczb i najzwyczajniej w świecie je lubić – mówi pan Andrzej, zatrudniony przez biuro rachunkowe wrocław. – Koniecznie trzeba być szalenie precyzyjnym i mieć przyzwoite oko do szczegółów. Czasami dosłownie szczególik, który nam umknie może kosztować klienta grube kary. Na pewno nie wolno wykonywać niczego na szybko ani z filozofią że jakoś to będzie. Precyzja i logiczne rozumowanie to bardzo ważne rzeczy. Nie trzeba być absolwentem studiów ekonomicznych, by zacząć pracę jako księgowy, jednak jak najbardziej studia tego typu się przydadzą.

Księgowy może być zatrudniony na wielu stanowiskach. Jego pensja w dużej mierze zależy od zakresu odpowiedzialności. Marzeniem tysięcy księgowych jest praca jako biegły rewident albo księgowym w dużej firmie, która ma roczne zyski liczone w milionach. Wiąże się to z dużo atrakcyjniejszymi niż średnie zarobkami.

Parę słów o wynagrodzeniu na jakie można liczyć. Nie ma tu kokosów i w niewielkiksięgowy (http://www.ekspert-plock.pl/)e księgowy pracujący w małej firmie może spodziewać się pensji około 2000 zł. Im potężniejsza firma, tym pensja zazwyczaj rośnie, ale zazwyczaj oscyluje wokół 3200 złotych. Dopiero zdobycie dodatkowego doświadczenia, specjalizacja w konkretnej branży jak choćby kwestie podatków za granicą czy inne wpływa pozytywnie na wypłatę. Rozmiar miejscowości też ma znaczenie. Na przykład porządniej płatne są usługi księgowe we Wrocławiu niż w niedużych miejscowościach.

Dobrą stroną bycia księgowym jest stabilizacja. Jeśli księgowy dba cały czas o własny rozwój i posiada duże doświadczenie to przeważnie znajdzie zatrudnienie. Warto przyjrzeć się ogłoszeniom o pracę – przeważnie widnieje na nich zaznaczenie, że poszukiwana osoba powinna mieć 1,5 lata doświadczenia. Ponownie potwierdza się to, że porządny ekspert da sobie rady na rynku nawet w niełatwych czasach. pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-pozyczki-wzor-z-omowieniem)