Pomyłki przy urządzaniu łazienki – które jakie są najczęstsze?

W małym czy w dużym domu, wykończenie łazienki może stanowić problem. Wybór dostępny na obecnym rynku jest tak duży, że łatwo zagracić zbędnymi sprzętami nawet przestronną łazienkę. Jakich błędów w aranżacji lepiej unikać, aby z łazienki korzystać swobodnie i z przyjemnością?

umywalka

Źródło: pixabay.com
Szafka z umywalką to doskonały sposób na zagospodarowanie miejsca pod umywalką, a tym samym zdobycie przestrzeni do przechowywania na detergenty czy inne przedmioty przydatne w domu, które mogą być ukryte i nie szpecić aranżacji. Zestawy mebli łazienkowych muszą być dopasowane do wybranych kafelek i harmonijnie z nimi współgrać. Jeżeli kafelki są w zdecydowanym kolorze lub wzorzyste, lepiej postawić na spokojną kolorystykę, by wnętrze nie było krzykliwe – zestawy mebli łazienkowych. W niedużych metrażach, świetnie sprawdzą się kolory zimne i połyskując kafle, odbijające światło. Tym sposobem zyskamy optyczne „powiększenie” pomieszczenia. Natomiast ciepłe kolory, matowe wzory, mogą spowodować, że łazienka ( umywalki z odpływem liniowym ) jeszcze się zmniejszy.

łazienka

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmieszczenie innych rzeczy w łazience również jest ważne. W przypadku różnego rodzaju sprzętów, powinniśmy brać pod uwagę, że mogą ulec zniszczeniu na skutek wilgoci. Gdy nie uwzględnimy tego w projekcie, może się potem okazać, iż żeby dostać się do zepsutej pralki, rozbudowy będzie wymagała np. szafka z umywalką. Zestawy mebli łazienkowych powinny zawierać odpowiednią do potrzeb ilość szafek i półek na kosmetyki, ręczniki oraz sprzęt przechowywany w łazience. Płytki w pomieszczeniu powinny być antypoślizgowe, gdyż nawet najpiękniejsze płytki o dużej śliskości nie wynagrodzą nam kontuzji, które możemy ponieść, jeśli staniemy na mokrej powierzchni. Szafki i półki powinny pozwalać na swobodne ruchy i otwieranie, oferując miejsce do poruszania się. W innym przypadku mogą także będą w znacznym stopniu ograniczać wygodę. Montaż luster dzielonych, oświetlanych z góry sprawia, że nie możemy się swobodnie przeglądać, a obraz nie będzie wystarczająco ostry. W łazienkach lepiej sprawdzą się tafle lustrzane jednolite, oświetlane obu stron, które pozwalają swobodnie się przejrzeć, wykonać make-up lub fryzurę. Złe oświetlenie w łazience może sprawiać, że wykonywany przy nich make-up będzie zbyt wyrazisty, gdyż nieodpowiednie oświetlenie może przekłamywać przeczyste natężenie koloru nałożonego pudru czy cieni do powiek. Barwa oświetlenia przy takim lustrze musi być zbliżona do naturalnego odcienia.