Oczekiwania a rzeczywistość. Co zrobić, by nie dać się zwariować?

Najważniejsze chwile w życiu kierują się swoimi prawami. Nie można mieć do nich pretensji, że takie są i w ten sposób wyglądają. A jeśli sobie wyobrażaliśmy to inaczej, a jest zupełnie inaczej, to co możemy zrobić? Najzwyczajniej w świecie, zaakceptować. Często zdarza nam się myśleć, jak to będzie, gdy on poprosi mnie o rękę, jak to będzie jak wyjadę na koniec świata, jak poczuje się, w momencie gdy zrealizuje swoje największe marzenie. Co wtedy myślimy? Większość przypadków to niezadowolenie, że nie było tak jak to sobie wyobrażaliśmy, inne osoby zaś chwalą, że było lepiej niż przewidywały.

Wesele

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dajmy na to taka uroczystość, jak wesele. Dla wielu ludzi to najważniejszy dzień w ich życiu, spełnienie tego, o czym dawno marzyli, niecodzienne wrażenie, że oto spotkało się kogoś, o kim się marzyło i tak dalej. Może tak jest, właściwie w ten sposób być powinno, bo skoro decydujemy się na ślub kościelny i wesele, to chcemy być z sobą do końca. Wzrastająca liczba spraw rozwodowych pokazuje nam jednak coś innego. Miało być cudownie, wyszło niespecjalnie dobrze. Realność była ziemią, w kontakcie z która się ubrudziliśmy. Dlaczego ma to miejsce?
tort urodzinowy

Autor: NatalieMaynor
Źródło: http://www.flickr.com
Nie wnikając w czynniki psychologiczne , konotacje rodzinne i inne tego typu mechanizmy, należy przeanalizować, to co zostało powiedziane na samym początku. Nasza wizja w zderzeniu z rzeczywistością w dużej liczbie przypadków będzie niedoskonałą kopią. Tort urodzinowy czy tort (brokat spożywczy) weselny nie będzie tak idealny, jak go sobie wyobrażaliśmy (chyba że zamówisz tutaj – torty na zamówienie Wrocław), goście nie będą zachwyceni naszymi kreacjami, jak się tego spodziewaliśmy, moja kreacja nie jest tak wspaniała, jak początkowo myślałam… Takie przypadki można mnożyć. Co więc na to poradzić?

Nie posiadajmy przesadzonych oczekiwań odbiegających od realiów. Rzecz jasna, wszyscy o czymś marzymy. Chcemy by dzień, którego oczekujemy był najwspanialszy, najbardziej udany i jedyny w swoim rodzaju. Jest to normalne. Wiedzmy jednak o tym, iż mające nastąpić wydarzenie zależne jest nie tylko od nas samych, lecz od wielu dodatkowych zewnętrznych czynników na które nie mamy już wpływu. Nie stresujmy się, poświęćmy trochę przestrzeni dla nieprzewidzianych okoliczności. Gdy będą miłe będziemy bardziej zadowoleni. Gdy zdarzą się te nieprzyjemne spojrzymy na nie z dystansem.