O mocnych stronach oraz minusach inteligentnego domu, czyli jak mieszkać po królewsku i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domu jednokondygnacyjnym wreszcie się ziści, wtedy nadchodzi czas na określenie nowych priorytetów. Podczas gospodynie sadzą kwiaty i sieją warzywa, małżonkowie myślą, co jeszcze można byłoby unowocześnić. Funkcjonalność bywa najistotniejszym aspektem, gdyż w nowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać komfortowo, a i kwestii bezpieczeństwa zlekceważyć nie sposób. Dlatego tzw. inteligentny dom staje się kolejnym marzeniem, przede wszystkim mężczyzn.

Dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Układ czujników rozlokowanych w całym domu i podpiętych do jednostki sterującej – tak pobieżnie można byłoby opisać sedno funkcjonowania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą pamiętać o zapalaniu kinkietów przed drzwiami wejściowymi lub na balkonie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, gdy temperatura za oknem spada do zera. Dla niektórych gospodarzy najważniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Zobacz również: system inteligentny dom

Nieduże kamery montowane przy wejściu odstraszają potencjalnych włamywaczy. Bądź co bądź, inteligentny budynek wyręcza właścicieli w wykonywaniu tych codziennych czynności, co również przyczynia się do zminimalizowania np. opłat za prąd – każdy w końcu pamięta o włączeniu lampek choinkowych, lecz nie każdy w trakcie porannej krzątaniny je wyłączy.

Zainteresowały Cię prezentowane informacje? Wejdź na nowy tekst (http://klimanet.pl/) a zapewne dowiesz się nowych rzeczy, które Cię zainteresują.

Inteligentny dom, a ściślej jego instalacja, może działać jedynie dzięki energii elektrycznej.

A nie zapominajmy, że każdorazowa przerwa w dostawie, wywołana przez niebezpieczne zjawiska pogodowe, np. burze z porywistym wiatrem, sprawi, że urządzenia elektryczne bądź elektroniczne nie będą sprawne. Dlatego jeśli ktoś zamierza kupić bądź wystawić nowy budynek mieszkalny, ten koniecznie musi uwzględnić wspomniany powyżej fakt. W przeciwnym wypadku można się mocno rozczarować.

Wnętrze domu

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze jedną sprawą do przemyślenia jest omówienie wspólnie z rodziną tematu prywatności. Dom to w końcu miejsce, gdzie intymność powinna być szczególnie szanowana. Chociaż przyszło nam żyć w epoce, by tak powiedzieć, Wielkiego Brata, to jednak nie każdy życzy sobie, żeby każdy jego krokgest był nagrywany. Czujki oraz kamery zamontowane w każdym pokoju będą być może irytowały niektórych domowników, szczególnie osoby w podeszłym wieku.

Zapewne przyda Ci się hiperłącze do serwisu (https://www.zawiesiawroclaw.pl/category/haki), jeśli ciekawią Cię zawarte w naszym artykule informacje. Na następnej witrynie wyczytasz ich dużo więcej.

A musimy także liczyć się z ewentualnymi usterkami, których usunięcie wymaga wezwania elektroników. Bądź co bądź, inteligentny budynek będzie doskonałym lokum dla wszystkich, którzy są ludźmi twórczymi i nie obawiają się nowatorskich zmian.