Dopiero co obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia , a już teraz gospodynie domowe myślą o Wielkanocy.

Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już teraz bardziej zapobiegliwe panie domu myślą o kolejnych wielkich świętach, a mowa oczywiście o świętach wielkiej nocy.

Wielkanoc to dla katolików największe i najważniejsze święto w ciągu roku. Obchodzone jest dla upamiętnienia męki pańskiej i rezurekcji Chrystusa w 3 dniu.

Aby przeczytać kolejne niezwykle interesujące detale związane z opisanym tu artykułem, z pewnością przyda Ci się moja witryna (www.saleweselne.com/legionowo/). Więc kliknij w podany link.

Termin tych świąt nie jest stały, wypada zawsze w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od czasu tej pełni zależnych jest wiele innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku Wielkanoc odbędzie się bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele gospodyń domowych już zaprząta sobie głowy szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc to święto radości oraz pogody ducha jaka towarzyszy zmartwychwstaniu . Symbolem tego nowego życia są bez wątpienia jajka. Tak, jak nikt nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Jak co roku udekorujemy stół rzeżuchą, na jakiej ułożymy pisanki wielkanocne i baranka z cukru – .

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy kontynuują pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję ręcznego wyrabiania ozdób świątecznych. O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie ozdoby na choinkę mamy możliwość nabyć w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najsłynniejsze z nich wykonuje się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są słynne na całym świecie. Precyzja i brak pośpiechu wymagane do odpowiedniego pomalowania takiego jajka są cechę rzadko spotykaną wśród dzisiejszych Polaków zamieszkujących duże miasta.

Poza wydmuszkami, innym, równie sławnym wyrobem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do przystrajana odświętnych palm wielkanocnych, które każdy z nas z pewnością oglądał w internecie. Jeszcze innym elementem są świąteczne baranki robione z masła – .

Dlatego, moim zdaniem, tym mocniej musimy wspierać kulturę i tradycję wywodząca się z folkloru, gdyż prezentuje ona nieco zapomniany, a być może wartościowy styl życia.