Meble na wagę pozytywnego rozwoju dziecka, czyli jak istotne jest odpowiednie dobieranie stolików w przedszkolach

Przedszkola mają obowiązek zapewnienia małym dzieciakom właściwe warunki do rozwoju. To tu nasze pociechy rozpoczną pierwsze przygody ze sztuką, aktywnością fizyczną, nawiązują pierwsze kontakty. W pomieszczeniach przedszkolnych znaczącą rolę mają meble przedszkolne.

Pokój dziecięcy

Autor: BAGGI Design
Źródło: BAGGI Design
Jest to taki etap dorastania w którym nie liczy się wyłącznie luźna zabawa, w której stoliki i krzesła dla dzieci wykorzystuje się z myślą o układankach i grach planszowych. Ważna jest przestrzeń edukacyjna, a taki właśnie użytek powinny również spełniać meble bogate w półki dla dzieci (więcej na stronie).

Zaintrygowały Cię treści opisane w tym wątku? Jeśli tak, to czytaj to analogiczne wiadomości, tyczące się tego działu. Przejdź do następnej strony.

To tu młodzi mają swoje regały na książki. Ten nawyk szkolą już na wejściu do przedszkola, gdy zmieniają obuwie w szatniach. Wcześniej nie znały czegoś takiego jak odpowiedzialność za chowanie własnych ubrań, będąc pod parasolem ochronnym rodziców.

Szatnie przedszkolne wymagają od dzieci wyuczenia ważnego nawyku. Poza samym chowaniem rzeczy do szafek, młodzi uczą się zasad, które na późniejszym etapie dorastania będą przestrzegać – „do salek wchodzimy tylko po przebraniu, w specjalnym obuwiu”. Stoliki i krzesła dla dzieci (wejdź tu) to także miejsca pierwszych integracji małych. To tu młodzi rozpoczną swoją przygodę z początkującą edukacją.

Nie jest to oczywiście angażowanie na poziomie czytelnictwa szkolnego, (wprawdzie na tym etapie zdarzają się duże różnice programowe między dziećmi) jednakże już „zerówkowicze” spędzają na ćwiczeniach umysłowych dużo więcej czasu niż młodsze maluchy. Warto pamiętać, że ten etap wzrostu dziecka ciągle oznaczony jest zwiększoną percepcją świata zewnętrznego. Młodzi raczkują z pierwszą, pozarodzinną wspólnotą nie zastanawiając się czy szatnie przedszkolne (zobacz tutaj) i meble są poprawnie zaprojektowane dla ich potrzeb.

Pokój dla dziecka

Autor: lynn-anne bruns
Źródło: http://www.flickr.com
Zajęte myśleniem i zabawą dzieci nie mają czasu na myślenie o tym jaki komfort mają w przedszkolu. W gestii dyrekcji, ale i producentów mebli jest zapewnienie młodym jak najlepszych warunków, które wesprą w pomyślniejszym kształtowaniu postaw małych dzieci. Jeśli chcemy dać naszym dzieciom warunki, dzięki którym rozpoczną z sukcesem swój rozwój, należy sprawić by na twarzach pracujących i bawiących się przy stołach dzieci dominował szeroki i autentyczny uśmiech, a płaczu było jak najmniej.