Lampy do domów Jak najlepiej dobrać lampy do mieszkania?

Oświetlenie to trzy czwarte sukcesu przy projektowaniu wnętrz. Idealnie jest, już w trakcie budowy domu, tudzież remontu mieszkania pomyśleć, która ściana naszego domu, mebel lub fragment ściany jest wart wyeksponowania.

Chociaż mamy problem z podjęciem decyzji w czasie gdy nasz dom jest dopiero na początku drogi swego istnienia, musimy oddać temu tematowi nieco czasu. Albowiem kto wie, może w przyszłości, w pokoju zawiśnie nasz ulubiony obraz, który będzie wyglądał jeszcze lepiej, gdy zawiśnie nad nim oryginalny

kinkiet.

lampa witrażowa

Autor: thenestor
Źródło: http://www.flickr.com/photos/thenestor/3455375301/
Najbardziej kłopotliwy salon. Tu przebywamy najczęściej, czytamy książki, bawimy się ze swoimi latoroślami, przyjmujemy gości. Pokój ten wymaga zatem większego skupienia z naszej strony. Szczególnie gdy zadbaliśmy w domu o ciemne meble, grube zasłony, a ściany pomalowaliśmy na mroczne kolory. Taka aranżacja ogranicza światło i większy żyrandol (oświetlenie salonu) nie wystarczy. Potrzebować będziemy różnych lamp. Dobrze sprawdzą się kinkiety – po jednym z każdej strony kominka czy okna.

Stojące lampy klasyczne z kloszem skierowanym w dół ustawmy przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeżeli pokój dzienny jest naprawdę pokaźnych rozmiarów i na dodatek połączyliśmy go z kuchnią – światło podkreśli nam kącik do pogawędek, odpoczynku lub podkreśli urok kolekcji porcelany, którą odziedziczyliśmy po babci.
Nie zapominajmy o ściemniaczach, jeden ruch gałką i salon wypełnia nastrój na romantyczny wieczór.

lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Niezbyt mocne lampki halogenowe nad blatem kuchennym są obowiązkowe – inaczej nasz cień zasłoni miejsce w którym pracujemy. Możemy też lampę na dłuższym kablu zamontować nad stołem w kuchni. Idealnym pomysłem są lampy z długimi przewodami, które zawieszamy na hakach umiejscowionych w różnych miejscach sufitu. Jakże funkcjonalne rozwiązanie!

Pokój do pracy jest zwykle nieduży, dlatego parę lamp czy lampek spowoduje, że optycznie się powiększy. Oświetlenie biura (strona www poświęcona oświetleniu) nie może być zbyt mocne, gdyż intensywne światło żarówek zmęczy nam oczy. Pomyślmy tez o tym, by delikatnie oświetlić ścianę przy biurku, o ile przyjemniej będzie nam się pracowało!
Odwiedźmy sklepy z oświetleniem, zastanówmy się, rozważmy ich wybór, gdyż prawidłowo wybrane światło naprawdę jest w stanie wiele zdziałać.