Kupujesz lokum? Znajdź takie z oknem w łazience!

Każdy z nas, nabywając nowe lokum jest bardzo podniecony. Wybieramy preferowaną lokalizacje, rodzaj budynku, rozmiar. Jest to jednak także niezwykle stresujące zadanie, gdyż musimy podjąć kilka istotnych decyzji. Na którym poziomie chcemy mieszkać? Czy w nowym domu znajduje się taras? Istotną kwestią jest także łazienka z oknem – rzecz dość rzadka, aczkolwiek bardzo funkcjonalna.

okno w łazience

Autor: Bob n Renee
Źródło: http://www.flickr.com
W starszych budynkach, tych z początku wieku, toaleta (www.plytki-lazienki.pl/c/14/ceramika-sanitarna.html) była niespotykana. Pewnie, w późniejszych latach ludzie zaaranżowali ją sobie, jednak z początku miało jej tam nie być – toaleta na półpiętrze i tyle. Dlatego też, jest ona często pomieszczeniem „ślepym”, znajdującym się gdzieś pośrodku mieszkania. Lecz w najnowszych budowlach standardem jest choćby jedno tego typu miejsce. Dlatego jeżeli szukasz nowego lokalu, bądź pewien, że jest tam łazienka z oknem, zjawisko które coraz częściej się pojawia. Gdyż ludzie zaczęli bardziej ciekawić się tym tematem. Chcą posiadać większą swobodę, już nikogo nie zaskakuje fakt posiadania kilku toalet w wielorodzinnym domu. Z tego powodu, jeśli nabywasz lokum w nowym budownictwie, możesz oczekiwać bardziej modernistycznych pomysłów.

Podstawowym powodem, dla którego to zagadnienie jest pożądane jest wilgoć. W pokoju tym bowiem uskuteczniamy gorące prysznice, pełno pary wodnej znajduje się w powietrzu. Oczywiście, standardem jest wentylator na prąd, lecz on nie za każdym razem jest w stanie uniemożliwić powstawanie grzyba. I tutaj nie rozchodzi o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Gdyż regularne trwanie w źle wentylowanym pomieszczeniu, może czasem w skrajnych przypadkach doprowadzić do astmy.

Dodatkowo łazienka z oknem jest bardziej przyjemna. Jest w niej sporo naturalnego światła, możemy nawet postawić w niej ciepłolubnego kwiatka sadzonkowego. Jeżeli kłopoczesz się o zanik intymności, zawsze możesz zasłonić okno odpowiednią folią, i po kłopocie. Poza tym, można także zamontować gustowne firanki lub rolety, aby w razie potrzeby oddzielić się od świata. Łazienka z oknem nie jest żadnym komfortem, jest to sytuacja, która powinna być bardziej powszechna. Niestety, w starszych budynkach, w których bieżąca woda nie była koniecznie wykorzystywana na kąpiele, jest to rzadkość. Dlatego jeśli planujesz nabycie mieszkania, upewnij się że w twej toalecie znajduje się chociażby najmniejszy lufcik. Dla własnego dobra.