Jak troszczyć się o cerę dojrzałą?

Już po 40 roku życia u dam zaczyna zmniejszać się ilość hormonów, szczególnie estrogenu. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą cerę. Dlatego wymaga ona troszeczkę innego traktowania. W czasie poprzedzającym menopauzę, w okresie jej trwania jak też po jej zakończeniu zredukowany stan estrogenów jest powodem pojawiania się rozlicznych objawów starzenia się skóry, zwanych starzeniem hormonalnym. W wyniku obniżenia stanu estrogenów następuje zanikanie włókien kolagenowych odpowiadających za gibkość oraz odpowiednie napięcie skóry.

zdrowa skóra

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Zachodzi także redukcja ilości związków mających zdolność wiązania wody. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega również tkanka podskórna. Na skutek tych procesów cera traci gęstość i gibkość, pogłębiają się zmarszczki powstałe w skutek naturalnego procesu starzenia się. Stan skóry pogarsza także utrata poprawnego nawilżenia sprawiona zmniejszająca się dawką związków tłuszczowych. Zbyt mała liczba lipidów w skórze powoduje, iż woda odparowuje, a okrojona zawartość kwasu hialuronowego posiadającego dar wiązania jej jeszcze bardziej pogłębia suchość (płatek pod oko).

Mało tego u osób, które nie stosowały należytej osłony przeciwsłonecznej, na skórze pojawiają się przeróżne przebarwienia.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy, to zobacz też ten udostępniony tutaj (http://uniquecos.pl/sklep/kosmetyki/perfumy-i-zapachy/) tutaj materiał – on również będzie warty uwagi!

Pomocna w walce z tymi zmianami może być hormonalna terapia zastępcza, jakiej rozpoczęcie należy skonsultować z lekarzem. Hormonalna terapia zastępcza nie zwalnia jednakże z obowiązku należytej pielęgnacji cery. Przede wszystkim potrzebny jest dobry dobór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce powinny się znaleźć krem przeciwzmarszczkowy i płatki pod oczy (przeciwzmarszczkowy krem). Kosmetyki (Kliknij Tutaj ) dla dam dojrzałych są niestety najdroższe, jednak za to w najwyższym stopniu bogate w aktywne składniki. Więcej: TU

Krem taki prócz tego, iż powinien być odżywczy, ażeby polepszyć barierę lipidową wiążącą w skórze wodę, musi też zawierać potrzebne skórze składniki. Najlepiej byłoby zapewniać w kremie kolagen będący wariantem białka, z którego między innymi stworzona jest nasza skóra. Są też substancje sprzyjające produkcji kolagenu przez nasz organizm, dla przykładu witamina C. Dostarczenie tych substancji aktywizuje syntezę kolagenu. Krem taki należy wklepać w skórę twarzy oraz szyi oraz dekoltu. Takie kremy nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.