Jak odpowiednio podkreślić wnętrze barwami i oświetleniem?

Urządzając wnętrza powinniśmy brać pod uwagę na wiele elementów. Przeważnie myślimy, że najistotniejszy jest odpowiedni wybór mebli i sprzętu – to oczywiście prawda, niemniej powinniśmy zdać sobie sprawę, że nawet najbardziej skomplikowane projekty wnętrz mieszkań będzie można perfekcyjnie zrealizować dzięki odpowiedniej gry kolorami i światłem.

Aranżacja salonu

Autor: Sofitel Dubai Downtown
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ulega wątpliwości, że kolory wnętrz (jeśli panujesz zmianę aranżacji, musisz to zobaczyć – dobór palety barw) pełnią bardzo istotną rolę jeśli chodzi o wykreowanie ciekawego wystroju. Jasne, stonowane kolory ścian i płytek uspokajają, powodują, że pomieszczenia stają się bardziej przestronniejsze i większe. Z kolei ciemne optycznie zmniejszają wnętrze i stwarzają bardziej ponury nastrój. Popularne ostatnimi czasy było wykorzystywanie różnych odcieni na różnych ścianach, np. na frontowej ścianie użycie barwy ciemnej, na pozostałych jasnej. Tego rodzaju rozwiązania warto wykorzystywać również wtedy, kiedy chcemy przyciągnąć uwagę na konkretną część pokoju.

Dzisiaj istnieje tyle przeróżnych stylów aranżacji wnętrz, że dopasowanie kolorów powinno być uzależnione nie tylko od posiadanych preferencji, ale i stylu, na jaki się zdecydujemy. Jeżeli zamierzamy wykończyć dom np. w stylu wiejskim możemy pozwolić sobie na różne zestawy kolorów i wzorów, ale jeśli zdecydujemy się np. na styl skandynawski powinniśmy już przede wszystkim skupić się na jasnych odcieniach. Tak samo zresztą jest jeśli chodzi o taką kwestię jak oświetlenie mieszkania – to na jakie lampy, kinkiety czy żyrandole się zdecydujemy musi być uzależnione od stylu aranżacji i efektów, jakie chcemy osiągnąć. Do tradycyjnych wnętrz należało by zakupić tradycyjne lampy – do nowoczesnych kinkiety i reflektory. Z jakiego powodu? Dzięki danemu rodzajowi oświetlenia uzyskamy konkretny efekt.

W sieci jest wiele niezwykle interesujących artykułów – jeśli masz ochotę poznać jeszcze jeden – sprawdź na witrynie a nie pożałujesz!

Reflektory dają wąską, skupioną wiązkę światła zatem bez problemu można nimi oświetlić tylko konkretne zakątki w pomieszczeniu – dużą lampą nie jest już tak prosto operować, ale z kolei taka światło (więcej w temacie) stwarza miły, klimatyczny nastrój.

Właściwie dobrane kolory i oświetlenie mogą zdziałać cuda. Trzeba tylko zastanowić się wpierw jaki rezultat chcielibyśmy w danym pomieszczeniu osiągnąć. Gdy już zweryfikujemy, czy chcielibyśmy aby pokój sprawiał wrażanie zacisznego, czy może przestronnego adekwatnie do tego kolorujemy ściany i ustawiamy oświetlenie.