Główne plusy i minusy oświetlenia typu led, jego przewaga nad używanymi do tej pory źródłami oświetlenia.

Producenci oświetlenia cały czas próbują wynaleźć nowocześniejsze, bardziej ekonomiczne i wydajne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska źródła światła. Epoka typowych żarówek już odeszła w niepamięć, co prawda mogą one dać najbardziej naturalne światło, zbliżone do światła słonecznego, lecz ich ogromnym minusem jest słaba efektywność, tylko kilka procent energii zamienia się na światło, a reszta na energię cieplną.

Oświetlenie ledowe

Autor: Elneo
Źródło: Elneo
Przez ostatnie kilkanaście lat miejsce żarówek zaczęły zajmować różne odmiany świetlówek, lecz one pomimo znacznie większej efektywności również mają sporo wad. Do ich produkcji używa się rtęci, która jest bardzo szkodliwym związkiem, i z tego też powodu w przypadku stłuczenia są one groźne dla zdrowia.

Lecz ostatnio popularności zdobywa nowa technologia, która w ciągu krótkiego okresu czasu zdominowała rynek oświetleniowy, a mianowicie chodzi o oświetlenie led. Świecące diody w elektryce i elektronice były wykorzystywane od lat, jednak dopiero minione lata w znacznym stopniu poprawiły ich efektywność, pozwalając równocześnie na szersze wykorzystanie w źródłach oświetlenia.

Obecnie żarówki typu led można kupić w każdym sklepie elektrycznym. Klienci coraz chętniej po nie sięgają, ponieważ mają sporo przydatnych zalet, i mimo dość wysokiej ceny zakupu zastosowanie ich bardzo się opłaca. Żarówki led po pierwsze zużywają niedużą ilość prądu, a poza tym posiadają bardzo dużą efektywność.

Taśmy led

Autor: Nathan Duprey
Źródło: http://www.flickr.com
To sprawia, że wysoki na początku zakup zwraca się dość szybko przy płaceniu rachunków za prąd, szacuje się że już kilkunastu miesiącach przeciętnego użytkowania zakup tego typu nowoczesnej żarówki już się będzie opłacał. Oświetlenie led charakteryzuje się również wysoką trwałością, po pierwsze diody mają sporą żywotność, a po drugie są dużo bardziej odporne na działanie czynników mechanicznych, niż typowe żarówki.

Kolejnym dużym plusem oświetlenia ledowego są możliwości aranżacyjne.

Podoba Ci się taki post? To świetnie, jeżeli masz ochotę poznać coś podobnie atrakcyjnego, to zapewne zaciekawi Cię również ważna propozycja.

Diody nie tylko można wytwarzać w różnej kolorystyce, ale także postaciach, oprócz tradycyjnych kształtów dość często są na przykład używane elastyczne listwy, dające ciekawe efekty wizualne.