Dzień pamięci o zmarłych z rodziny

Jedne są bardziej radosne, inne bardziej refleksyjne. Do tego drugiego typu świąt można zaliczyć między innymi Święto Zmarłych.
Święto Zmarłych odbywa się co roku pierwszego listopada. Jest to ważne święto, jako, ze skłania nas do namysłu nad śmiercią, a także do pamięci o naszych najbliższych, którzy odeszli z tego świata. Ważność tego święta została podkreślona między innymi poprzez uznanie obchodów Dnia Zmarłych za niematerialne dziedzictwo wpisane na listę UNESCO.

Chryzantemy

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Święto Zmarłych jest dniem rozmyślań i refleksji. W zależności od kraju jest jednak w różny sposób obchodzone. Warte uwagi jest oczywiście USA, gdzie poprzedza je zwyczaj znany popularnie jako Halloween.

Sprawdź ten tekst, to także stanowi świetny artykuł (http://www.gloria.wroc.pl/uslugi-pogrzebowe/pomniki-i-nagrobki/) opisywanego zagadnienia. Nie zwlekaj i kliknij a z pewnością się nie zawiedziesz.

Jest to dzień radosny, któremu towarzyszą różnego rodzaju straszydła i upiory. W Polsce Halloween staje się coraz bardziej popularne, jednak to właśnie Święto Zmarłych czy też Dzień Wszystkich Świętych, wciąż pozostaje tradycyjnym zwyczajem obchodzonym przez katolików.

Dzięki tego rodzaju świętom rodziny mogą odwiedzić razem cmentarz i powspominać zmarłych, jak również uczcić ich pamięć. Jak przed każdym świętem, tak i w tej sytuacji powinniśmy się jednak należycie przygotować – a właściwie przygotować nagrobki, które w czasie 1 listopada są oblegane przez rodziny zmarłych. Groby na kilka dni przed tą datą są rzetelnie czyszczone i przyozdabiane różnego rodzaju kwiatami i wieńcami. Natomiast w samo święto odwiedzający groby przynoszą i zapalają świeczki, jak również modlą się za zmarłych. To właśnie modlitwa i refleksja powinny być najistotniejszymi elementami obchodzonych świąt (więcej informacji o święcie).

W tym dniu odwiedzamy również cmentarze wojenne i miejsca pamięci poległych żołnierzy. Czcimy więc nie tylko osoby z najbliższej rodziny, ale również tych ludzi, którzy zginęli za wolność Polski i których pochowano w zbiorowych mogiłach. Dzięki temu nasze myśli kierują się również w stronę spraw bardziej uniwersalnych i większej wagi, typu ojczyzna, wolność i nieodległość. Warto wówczas poświęcić nieco więcej czasu na rozmyślania tej natury, jako, że to jeden z niewielu okresów w ciągu roku, kiedy można na spokojnie zastanowić się nad tymi ważnymi dla nas i dla naszych bliskich sprawami.