Ozdobne oświetlenie w domu

Światło odgrywa bardzo ważną rolę w pomieszczeniach, w których przebywają osoby. W ciągu dnia wykorzystuje się światło słoneczne i najczęściej wówczas niepotrzebne są żadne inne źródła oświetlenia.

Po zmroku i w nocy natomiast jest potrzeba stosowania światła sztucznego, aktualnie najczęściej na prąd. Dawniej do oświetlania wykorzystywano świeczki lub bardziej rozwinięte lampy. Warto zauważyć, że aktualnie stare źródła światła używane są do uzyskania romantycznej scenerii lub wręcz do uzupełnienia wyposażenia domu lub mieszkania o jakiś element w starym stylu, co aktualnie jest bardzo popularne. Wybór urządzeń do oświetlenia jest wielki, w sprzedaży znaleźć można najróżniejsze rozwiązania w tym zakresie. Aktualnie w sprzedaży są zarówno działające lampy naftowe i gazowe, jak i ich nowoczesne, elektryczne repliki, jednak wyglądem przypominające te stare.

Jeżeli chodzi o świece, to są one jednym z najbardziej podstawowych źródeł światła. Jako takie są stosunkowo prymitywne, przez wiele osób kojarzone są z awaryjnym źródłem światła w sytuacji pojawienia się przerwy w dostawie prądu w domu.

świece zapachowe

Autor: świece zapachowe
Źródło: http://kringle-candle.pl/

Oprócz tego jednak często używane są do uzyskania romantycznego nastroju, stąd na przykład popularne sformułowanie „kolacja przy świecach”. Światło z tego źródła jest niezwykle łagodne i naturalne, a przede wszystkim stonowane, co ułatwia i uprzyjemnia nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów z innymi ludźmi, sprzyja bliskim rozmowom. Świece ozdobne na są także świetnym pomysłem na prezent dla znajomej osoby.

Oddziaływanie na zmysły
Jak jest wiadome oświetlenie oddziałuje zazwyczaj wyłącznie na zmysł wzroku ludzkiego. Niektóre źródła oświetlenia mogą też sprzyjać koncentracji lub relaksowi. Jakiś czas temu popularne były przykładowo specyficzne lampy z parafiną, która pod wpływem ciepła pływała w cieczy, tworząc ciekawe wzory. Na dzień dzisiejszy moda na te źródła światła wraca i można je znaleźć w dużej liczbie domów. Oprócz tego źródła światła mogą również oddziaływać na zmysły inne niż wzrok. Korzystnym przykładem są zapachowe świeczki dekoracyjne, także na dzień dzisiejszy bardzo popularne. Świeca taka w trakcie palenia uwalnia miły zapach, który wypełnia pomieszczenie, może również pochłaniać nieprzyjemne aromaty.